Pięć ciekawostek o aniołach
Co oznacza nazwa ” Anioł” ?
Wyraz anioł został zapożyczony przez z języka czeskiego, który zawdzięcza go misji Cyryla i Metodego. Pierwotnie pochodzi on od greckiego słowa (ángelos, według wymowy bizantyjskiej ánhielos), oznaczającego oryginalnie „posłaniec”. W biblijnym Starym Testamencie analogiczne byty duchowe są nazywane w języku hebrajskim מלאך, mal’ach – co również znaczy „posłaniec”. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zarówno gr. angelos jak i hebr. mal’ach oznaczają posłańca w ogóle, bez przesądzania o jego ludzkiej bądź duchowej naturze (por. Malachiasz).
Jak wygląda anioł?
Postaci aniołów wielokrotnie pojawiają się w Biblii, zarówno w Starym jak i Nowym Testamencie. Przedstawiane są jako dostojne i uskrzydlone, pozbawione płci, choć silne świetliste postacie Pełnią one zwykle rolę posłańców Boga gdy zachodzi potrzeba zakomunikowania jakiejś ważnej wiadomości ludziom wybranym przez Niego do istotnych zadań. Anioły spotykamy zatem w religiach opartych na tej Świętej Księdze, która jest podstawą dla Judaizmu i Chrześcijaństwa oraz ważną częścią Islamu. Okazuje się jednak, że skrzydlate postaci, którym nadaliśmy miano aniołów są znaczenie starsze.
Wiele osób wierzy, że Sumerowie kontaktowali się z istotami pozaziemskimi i postać anioła – potrafiącego latać, skrzydła są tylko atrybutem mającym podkreślić tę umiejętność – to przejaw tych kontaktów. Skrzydła, jakie są podstawowym atrybutem aniołów, mogą być jedynie metaforą obrazującą zdolność poruszania się w powietrzu. W jaki inny sposób pokazać na rysunku lub w rzeźbie, że dana istota potrafi latać? W tamtych czasach nie znano jeszcze zasad perspektywy. Symbol skrzydła dla zobrazowania umiejętności latania znany jest również w sztuce ludów tubylczych Ameryki. Czyżby więc u podstaw wiary w Anioły rzeczywiście leżały kontakty z cywilizacjami pozaziemskimi? Tego nie wiemy. Jednak ludzie zawsze mieli tendencje do personifikacji i tłumaczenia sobie w sposób uwzględniający ich zdolności poznawcze zjawisk, których źródła nie potrafili sobie inaczej wytłumaczyć.
Kim są aniołowie?
Anioły Według Biblii żyją w niebie, nie mieszczą się w zakresie świata fizycznego. Anioły to byty niezależne od ludzi i jako takie zostały stworzone przez Boga. Początkowo uważano, że człowiek po śmierci staje się aniołem, ale to mit – nauka kościoła mówi, iż ludzie powołani do życia w niebie po śmierci są kimś ważniejszym niż aniołowie i będą zajmować wyższe miejsce w niebieskiej hierarchii. Wielu aniołów ma swoje imię i osobowość. Istnieje też hierarchia aniołów, w której na czele stoją archaniołowie, m.in. Michał, Gabriel, a w dalszej kolejności są Serafinowie – są najbliżej Boga, i cherubowie – uważani za wykonawców boskich zadań.
Anioły a ludzie
Anioły zostały stworzone nie tylko po to, aby służyć Bogu, ale również aby opiekować się ludźmi. Istoty te mają pomagać ludziom w podejmowaniu decyzji, wspierają ich i ochraniają, a także udzielają mądrości i dodają sił w chwilach próby.
Podobnie jak ludzie, tak również aniołowie mają wolną wolę. Posiadają większą moc niż ludzie, jednak mniejszą niż Bóg.